Quark Matter 2017

Committees

Local Organizing Committee

  • Russell Betts (Co-Chair, IIT)
  • Olga Evdokimov (Co-Chair, UIC)
  • Ulrich Heinz (Co-Chair, OSU)
  • Brian Cole (Columbia)
  • James Dunlop (BNL)
  • David Hofman (UIC)
  • Peter Jacobs (LBNL)
  • Declan Keane (Kent)
  • Dimitri Kharzeev (SBU,BNL)
  • Volker Koch (LBNL)
  • Michael Lisa (OSU)
  • Abhijit Majumder (WSU)
  • Ágnes Mócsy (Pratt Institute,BNL)
  • Denes Molnar (Purdue)
  • David Morrison (BNL)
  • Grazyna Odyniec (LBNL)
  • Joern Putschke (WSU)
  • Stephen Sanders (Kansas)
  • Anne Sickles (UIUC)
  • Paul Sorensen (BNL)
  • Mikhail Stephanov (UIC)
  • Michael Strickland (Kent)
  • Kirill Tuchin (Iowa)
  • Fuqiang Wang (Purdue)
  • Sergei Voloshin (WSU)
  • Gary Westfall (MSU)
  • Wei Xie (Purdue)
  • Nu Xu (LBNL)
  • Zhenyu Ye (UIC)
  • William Zajc (Columbia)

International Advisory Committee

  • Christine Aidala (USA)
  • Yasuyuki Akiba (Japan)
  • Federico Antinori (Italy)
  • Roberta Arnaldi (Italy)
  • Peter Braun-Munzinger (Germany)
  • Kari Eskola (Finland)
  • Francois Gelis (France)
  • Raphael Granier de Cassagnac (France)
  • Frederique Grassi (Brazil)
  • Sourendu Gupta (India)
  • Hideki Hamagaki (Japan)
  • John Harris (USA)
  • Thomas Hemmick (USA)
  • Tetsufumi Hirano (Japan)
  • Barbara Jacak (USA)
  • Sangyong Jeon (Canada)
  • Jiangyong Jia (USA)
  • Maria Paola Lombardo (Italy)
  • Yugang Ma (China)
  • Alexander Milov (Israel)
  • Saskia Mioduszewski (USA)
  • Berndt Mueller (USA)
  • Tapan Nayak (India)
  • James Nagle (USA)
  • Krishna Rajagopal (USA)
  • Claudia Ratti (USA)
  • Dirk Rischke (Germany)
  • Gunther Roland (USA)
  • Carlos Salgado (Spain)
  • Chihiro Sasaki (Poland)
  • Peter Senger (Germany)
  • Raimond Snellings (Netherlands)
  • Alexander Sorin (Russia)
  • Johanna Stachel (Germany)
  • Marco van Leeuwen (Netherlands)
  • Julia Velkovska (USA)
  • Raju Venugopalan (USA)
  • Xin-Nian Wang (USA)
  • Urs Wiedemann (CERN)
  • Barbara Wosiek (Poland)
  • Zhangbu Xu (USA)
  • Pengfei Zhuang (China)